Ebben a bejegyzésben egy erősnek mondható, ám ritkábban előforduló folytatólagos gyertya konfigurációt mutatok be: a Rising Three Methods, valamint a Falling Three Methods formációkat.
Mindegyik gyertya alakzatnál tanácsos észben tartani, hogy önmagukban a gyertyajelzések nem elegendők a sikeres kereskedéshez. A gyertyainformációk fontosak, viszont nem mindegy, hogy milyen kontextusban értelmezzük őket, azaz a trend mely szakaszában várjuk a felbukkanásukat. Továbbá, a gyertyák jelzéseihez tartozzon valamilyen szignál vagy stratégia, amely szerint piacra lépünk. A gyertya konfiguráció kapcsán úgy fogalmaznék, hogy az legyen a pozíció megnyitásának a záróköve, az „i”-re a pont (bármely konfigurációnál).
Rising Three Methods (bullish)
Legalább öt gyertyából álló, folytatólagos gyertya alakzat, amely bullish trenden belül alakul ki. Az árfolyam átmenetileg megtorpan, majd korrigál, és a formáció befejeztével az aktuális trend irányába folytatja újra a mozgást. Az 1. bullish gyertya után legalább három bearish következik, ezek adják a korrekciót. Ezután az 5. gyertya ismét bullish lesz, és befejezi a folytatólagos mintát. Az nem gyengíti a formációt, ha háromnál több bearish gyertya (vagy doji) alakítja a korrekciót, amelyek között doji is szerepelhet.
A konfiguráció feltételei
Az alakzat első tagja egy nagyobb bullish gyertya, amelynek legalább 60%-kal nagyobb a teste, mint az felső árnyéka.
A 1. gyertyát három (vagy több) bearish gyertya követi. A bearish gyertyák teste kisebb az 1. gyertya testénél, és azon belül vannak. A záróáruk magasabban van, mint az 1. gyertya nyitóára.
Az 5. gyertyának az 1. gyertya maximuma fölött kell zárnia. A teste nagy, és legalább 60%-kal nagyobb, mint a felső árnyéka.
Hogyan kereskedjünk a Rising Three Methods alapján bullish trendben?
Először is győződjünk meg arról, hogy bullish trendben halad a mozgás, tehát az előzmény egy emelkedő trend legyen.
Alakuljon ki a mintázat, amelynek az utolsó tagja egy nagytestű bullish gyertya.
Várjuk meg az utolsó, 5. gyertya zárását, majd ezt követően lehet megnyitni a pozíciót. Lehet azonnali (piaci) megbízással vagy függő megbízást elhelyezni az 5. gyertya záróára fölé néhány ponttal (személy szerint a függő megbízás híve vagyok).
Az stop-loss kerülhet az 1. gyertya minimuma alá vagy akár az 5. gyertya minimuma alá. Az előbbi biztonságosabb, konzervatív megoldás, utóbbi valamivel agresszívebb.
A célár kerülhet a legközelebbi ellenállásszint alá, azonban célár nélkül is követhetjük a stoppal a mozgás, a kialakuló új völgyek vagy stop követésére alkalmas indikátor alapján (Pl. PSAR).
Falling Three Methods (bearish)
Legalább öt gyertyából álló, folytatólagos gyertya alakzat, amely bearish trenden belül alakul ki. Az árfolyam átmenetileg megtorpan, majd korrigál, és a formáció befejeztével az aktuális trend irányába folytatja újra a mozgást. Az 1. bearish gyertya után legalább három bullish következik, ezek adják a korrekciót. Ezután az 5. gyertya ismét bearish lesz, és befejezi a folytatólagos mintát. Az nem gyengíti a formációt, ha háromnál több bullish gyertya alakítja a korrekciót, amelyek között doji is szerepelhet.
A konfiguráció feltételei
Az alakzat első tagja egy nagyobb bearish gyertya, amelynek legalább 60%-kal nagyobb a teste, mint az alsó árnyéka.
A 1. gyertyát három (vagy több) bullish gyertya követi. A bullish gyertyák teste kisebb az 1. gyertya testénél, és azon belül vannak. A záróáruk alacsonyabban van, mint az 1. gyertya nyitóára.
Az 5. gyertyának az 1. gyertya minimuma alatt kell zárnia. A teste nagy, és legalább 60%-kal nagyobb, mint az alsó árnyéka.
Hogyan kereskedjünk a Falling Three Methods alapján bearish trendben?
Először is győződjünk meg arról, hogy bearish trendben halad a mozgás, tehát az előzmény egy csökkenő trend legyen.
Alakuljon ki a mintázat, amelynek az utolsó tagja egy nagytestű bearish gyertya.
Várjuk meg az utolsó, 5. gyertya zárását, majd ezt követően lehet megnyitni a pozíciót. Lehet azonnali (piaci) megbízással vagy függő megbízást elhelyezni az 5. gyertya záróára alá néhány ponttal.
Az stop-loss kerülhet az 1. gyertya maximuma fölé vagy akár az 5. gyertya maximuma fölé. Az előbbi biztonságosabb, konzervatív megoldás, utóbbi valamivel agresszívebb.
A célár kerülhet a legközelebbi támasz szint fölé, azonban célár nélkül is követhetjük a stoppal a mozgás, a kialakuló új csúcsok vagy a stop követésére alkalmas indikátor alapján (Pl. PSAR).
Ha érdekel a technikai elemzés, és szeretnél elsajátítani egy nyereségesen működtethető kereskedési stratégiát, akkor csatlakozz a Tőzsdeklub tagságához! A tagság mellé automatikusan megkapod a Szörf Mini kereskedési rendszer oktatóanyagát is.