Ebben a bejegyzésben egy 17 perces hangfelvétellel és annak szöveges kivonatával jelentkezünk. A beszélgetés kapcsolódik a 2018. november 5-én induló Szörf kereskedési tréninghez. Ez a felvétel a 2018. májusi újravágása, amely akkor a Radu oldalán jelent meg.
Az alábbi témákról hallhatsz a beszélgetésben:
kinek ajánljuk a tréninget, illetve a Szörf Kereskedési Rendszert
miben tud segíteni, és mit sajátíthatnak el a tréning résztvevői
kereskedési rendszer és szemléletmód jelentősége
stratégiák tesztelése
mennyi időráfordítást igényel a kereskedés.
Hangfelvétel
Kattints a narancssága gombra, és máris meghallgathatod beszélgetésünket! Ha inkább olvasni támad kedved, kicsivel lejjebb találod a beszélgetés leiratát.
Szöveges leirat
Radu:
Sziasztok! Ma Gáborral fogok beszélgetni, és fő témánk az lesz, hogy miben tud segíteni a Szörf kereskedési tréning.
Horváth Gábor:
Azoknak tud segíteni, akik komolyan gondolják. Akik erre a tevékenységre – mármint a kereskedésre – szakmaként tekintenek, egy karrierútként, amit végig kell járni. Inkább a haladó kereskedőknek ajánlom ezt a tréninget, akiknek már van demós vagy éles kereskedésben tapasztalata. Teljesen megfelelő a demós gyakorlat is, a lényeg, hogy már valamit mondjanak neki a csárton a hullámzások, a trendek; tudja valahová beilleszteni azokat a dolgokat, amelyekkel a tréningen foglalkozunk.
Radu:
Aki már demó számlán dolgozott és alapfogalmakat ismer, azt miért hívod haladónak?
Horváth Gábor:
Haladónak azt nevezném, aki már elkezdett foglalkozni a témával, utánanézett, utána olvasott, kötéseket végez, próbál létrehozni valamit, akár egy stratégiát – szóval, akinek már van valamiféle előélete a kereskedésben.
Radu:
Ez azért is nagyon fontos, mert már többször beszélgettünk róla, hogy azoknak tudsz segíteni, akik elfogadják azt, hogy több iskola létezik, és ezekből az iskolákból hajlandóak egy iskola felé elkötelezetten elindulni – jelen esetben a te iskolád felé.
Horváth Gábor:
Teljesen rendben van, ha valakinek már van valamilyen kialakult képe a piacról, és a mozgásokról, és eljön a tréningre – lehet, hogy kiemel belőle olyan motívumokat, egy vagy több olyan elemet, amelyeket be tud illeszteni az ő eddigi látás- és gondolkodásmódjába. Azonban a leghatékonyabb segítséget a Trader Klubban tudom megadni, ahol a tanultakat már napi szinten alkalmazzuk és gyakoroljuk. A Reggeli klubban a Szörf kereskedési rendszer szerint dolgozunk és kommunikálunk, itt egy nyelvet beszélünk.
Lehet, hogy tudok segíteni csak a tréningen is, mert ki lehet onnan emelni részleteket. Ugyanis nem csak önmagában alkalmazható a Szörf kereskedési rendszer, mert sok hasznos eleme van, amely önállóan is megállja a helyét, vagy beilleszthető más iskolákból hozott rendszerekbe. Így a résztvevő akár összeállíthatja saját, egyéni, szubjektív szemléletmódját, és abban mélyedhet el a későbbiekben. Ez is teljesen rendben van. A lényeg az elköteleződésen van.
Radu:
Jól sejtem, hogy nincs olyan a kereskedés területén, hogy de facto jó? Tehát, itt látásmódok vannak, amelyek hozzásegíthetik a kereskedőt – és a próbálkozót –, hogy meglásson olyan helyzeteket, amelyek újra és újra felbukkanak? Továbbá a hozzáállásán és a gondolkodásmódján tudjon javítani, vagy azt kialakítani?
Horváth Gábor:
Persze. Itt nincs jó vagy rossz. Valakinek például nem mennek a hullámok és a trendelemzések – egyszerűen hullámvakságban szenved. Viszont lehet, hogy neki egy egész más technikai irányzat kell, például a támasz-ellenállás szintek, de ez is csak egy példa. Ha abban mélyül el, ott nem lehet annyira fontos meglátni a trendeket és különböző szerkezeteket – vannak ilyen technikák is.
Tehát, nincs jó meg rossz. Páldául összehasonlítható két kiemelkedő festőművész alkotása, hogy melyik a jobb? Rembrandt vagy Picasso? Ezek a művészek teljesen máshogy látták a világot, és máshogy is képezték vászonra azt, viszont mind a kettő zseniális volt a maga nemében.
A lényeg, hogy meg kell találni a kereskedésben is önmagunkat. Valakinek elképesztő érzéke van a hullámok meglátásához – és ő azok szerint fog kereskedni, ezzel szemben egy másik ember már nem biztos.
Radu:
Nem beszélve arról, hogy – mivel már veled régóta diskurálunk ilyen témákban –, úgy gondolom, hogy ez a tanulási folyamat mélyebbre megy, és nem csak az online kereskedelem szaktudásáig, hanem önmagunk megismeréséig. Ez egy út, aminek szerves része a mentális felkészültség – amit sokan érdektelennek tartanak, pedig ez kulcskérdés.
Horváth Gábor:
Igen. Az önmagunkon való munka nem kezdődhet, amíg nincs egy eszközünk, egy rendszerünk rá. Amíg nem kezdünk rendszerben dolgozni, addig azért nem kezdődhet meg a tanulási folyamat, mert nem ütköznek ki a problémák. Miből fog kilógni a lóláb? Ha össze-vissza kötögetünk – érzés alapon – akkor nem látjuk, hogy milyen határokat szegtünk meg. Nem érhetjük tetten a hibát, amin pedig korrigálnunk kellene. Ha nem lépek be abba a pozícióba, amibe be kellett volna lépnem – mivel üvölti a szabályrendszerem –, akkor rögtön tetten tudjuk érni azt, hogy itt mi történt, miért nem cselekedtem? Féltem? Így például vissza lehet bontani ennek a félelemnek az okát, és megtalálni a gyökerét. Miért féltem? Azért, mert előtte háromszor kistoppolódtam? Hogyan függ ez össze a negyedik belépéssel? Esetleg nem fogadtam el, hogy ez egy kockázatos tevékenység, és még mindig azt akarom, hogy csak nyerő pozícióim legyenek? Vagy túl korán léptem be? Ha igen, miért? Fegyelmezetlen, figyelmetlen vagy türelmetlen voltam? Mindezt nyilván csak akkor tudjuk meglátni és kezelni, amikor megvan az a szabályrendszer, amit megszegünk, figyelmen kívül hagyunk, vagy nem veszünk észre.
Itt csak néhány tipikus példát ragadtam ki, és ezeken kívül rengeteg szubjektív, egyedi tényezők lehetnek, amelyek akadályoznak bennünket a sikerben és az eredmények elérésében.
Radu:
Értem. Adott egy ember, aki rövid ideje találkozott az online kereskedelemmel és valamilyen egyszerű stratégiát kezd alkalmazni. Jól gondolom, hogy ő jobban jár, ha arra helyezi a fókuszát, hogy kiértékelje a stratégia betartása során a szabályokat?
Horváth Gábor:
Mikor megalkottam egy stratégiát vagy rendszert, akkor volt úgy, hogy hónapokig mást sem csináltam, csak szimuláltan kötöttem. Ezt el lehet végezni az MT4 stratégia teszterében akár saját experttel vagy külön, tesztelésre készült szoftverekkel. De ott a fapados módszer is, a csárt léptetése az F12 billentyű nyomogatásával. A lényeg, hogy ne lássunk előre a grafikon, mert az elme nagy kísértő, és könnyen beköthetünk olyan ügyleteket, amelyeket nem kötnénk, és nem kötünk olyan ügyleteket, amelyekről látjuk, hogy kistoppolódtunk volna. Ezt követően akár egy füzetbe, vagy Excel munkafüzetbe véssük be, hogy egy-egy tréden ennyit kerestem vagy buktam volna az adott pozíción. A tesztelés és a tanulás lassú folyamat. Ez nem a gyors pénzkeresésről szól. Nem érdemes elhinni vagy azt feltételezni, hogy pár hónap alatt meg lehet tanulni a világ legnehezebben megtanulható szakmáját. Ezt ki merem jelenteni. Ez nem az a terület, ahol bemagolhatunk egy diplomát. Sajnos ez nem működik. Nem elég megtanulni a technikai ismereteket, képessé kell válnunk azokat helyesen alkalmazni, és uralni az érzelmeinket. Ha ugyanis nem uraljuk őket, akkor nem tudjuk alkalmazni a tanultakat. Önkontroll szükséges. Olyan szintű önkontroll, hogy a végén már önkontrollra sincs szükség. Az elején türelmet, fegyelmet kell gyakorolni ahhoz, hogy végül eljussunk abba a fázisba, amikor már ez sem kell. Amikor minderre még figyelni kell, akkor az erőfeszítést jelent, és nem ez lesz a kereskedői pályafutásunk csúcsa és netovábbja. De az már nagyon bíztató, aki ezeket meg tudja tenni.
Radu:
Mennyi időt töltesz a kereskedéssel?
Horváth Gábor:
Reggel fél 8-tól délután ötig tart a munkaidőm. Nincs különösebb oka, hogy miért délután öt óra; nincs ebben az időpontban varázs gong, ami jelez, ha már nem jó a piac. Egyszerűen meg kell határozni a munkaidőt, és nem szabad túlzásba vinni. Ötkor leteszem a lantot a pozíciónyitások tekintetében, onnantól természetesen a robotok menedzselik a nyitott ügyleteimet. Én napon túl is nyitva hagyok pozíciókat a devizapárokon. Lehet az expertek által végzett menedzselésre VPS-t is használni, és ebben az esetben kikapcsolható az otthoni számítógépünk. Hogy nettó mennyi időt fordítok a kereskedésre? A robotoknak köszönhetően magára az akcióra nem sokat. Mindig változó, hogy mi alakul ki arra a napra. Reggel a klubban 8-kor kezdünk: először a DAX-ot elemezzük, majd következnek a fontosabb devizapárok magasabb idősíkon. Ilyenkor kiválogatom, hogy mivel lehet aznap dolgom. Valamikor – nagyon ritkán – nem találok egyet sem arra a napra, valamikor összejön több instrumentum figyelése is. Ezekre fordítok figyelmet óránként, kétóránként.
Radu:
Ha jól értem, akkor a kereskedéssel töltött idő jóval kevesebb, mint az általad meghatározott munkaidő, ugye?
Horváth Gábor:
Persze, de ez gyakorlat függvénye is. Minél többet gyakoroljuk, annál inkább megy zsigeri szinten. Nem töltök túl sok időt az elemzéssel. Ahol sokat kell gondolkodni, ott nem tiszta kép, és ha nekem nem tiszta, akkor a többségi tőkének sem az. A lényeg, hogy a gondolatainkat ne akarjuk a piacra erőltetni, illetve azt, amit szeretnénk, hogy legyen.
Radu:
Jól gondolom, hogy a tavalyi év végén közösen bemutatott Pingpong stratégia – amit alacsony idősíkon használsz – tulajdonképpen azért születhetett, hogy amikor nincs teendőd a magasabb idősíkokon, akkor az alacsonyabbakon tudj dolgozni?
Horváth Gábor:
A Pingpong stratégia tulajdonképpen a Szörf Kereskedési rendszer egyik eleme, amelyet alacsony idősíkon – a DAX-on – használok, és amely megtámogatja azokat az időszakokat, amikor hektikusan mozog a DAX árfolyama, és bizonytalan vagy éppen nincs is trend. Azt figyeltem meg, hogy ilyenkor az árfolyam csak pattog bizonyos támasz-ellenállás szintek között.
Az alacsonyabb idősíkokon más a helyzet. Azokra mondhatom, hogy folyamatosan ott a figyelmem. Például a DAX M5 jóval több időt kíván, de ez sem jelenti azt, hogy én minden egyes M5-ös gyertyára ki lennék hegyezve. Egy nap van pár belépő – 0 és 6 darab között –, de a gyakorlott szem azt már látja, hogy alakul-e éppen setup, vagy fél óráig biztos, hogy számomra semmi nem történik. Szóval rajta a tekintetem, de a robot itt is nagyon sokat segít. Nem mondanám, hogy fáradtságot okoz az M5 DAX, de beszéltük veled, hogy kimondottan a Pingpong stratégiát megtámogatjuk majd egy robottal.
Radu:
Köszönöm szépen a válaszodat. Itt pontot is teszek beszélgetésünk végére – nagyon köszönöm, hogy válaszoltál a kérdéseimre, és elmondtad gondolataidat. Jövünk még ilyen adásokkal. Sziasztok!
Horváth Gábor:
Sziasztok!
Szeretnél hasonló tartalmakat kapni?
Iratkozz fel a Trader Klub hírlevelére!
Szeretnéd elsajátítani a kereskedés és piacelemzés képességét?
Ha érdekel a technikai elemzés, és szeretnél elsajátítani egy nyereségesen működtethető szabályrendszert, akkor a figyelmedbe ajánljuk a Szörf Mini Kereskedési Stratégiát, továbbá a Tőzsdeklubot, ahol láthatod és begyakorolhatod a rendszer alkalmazását.