Nekem nincs olyan listám, amelyen tiltva lenne a kereskedés bizonyos napokon. Az ezzel kapcsolatos véleményemet ki is fejtettem a januári webináriumon. A 30. perctől beszélek erről:
A 31 pip csúszás valóban jelentősnek mondható. Pályafutásom alatt 10-12 pip volt eddig a legnagyobb amelyet negatív irányban elszenvedtem, persze ez nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy bármelyik pillanatban velem is megtörténjen egy olyan, amit te tapasztaltál. Azért érdekel, hogy melyik brókernél történt ez? (Mert a gép előtt voltam, és láttam a mozgást, nagy volt, de nem túlzottan heves.)
Írod, hogy félelemmel tölt el, hogy mekkorát bukhattál volna tegnap a 31 pip csúszás miatt. Nos, nézzük a matekot, hogy mekkorát lehetett volna kockázatkezelt kereskedés mellett.
A Pingpong stratégiát tekintve az átlagos stop távolságom 20-25 pip, de most az egyszerűség kedvéért nézzük a „veszélyesebb” szituációt, és határozzuk meg az S/L-t 20 pipben. Mivel kockázatkezelten kereskedem, mindig úgy méretezem a pozíciókat, hogy ne veszíthessek többet, mint az egyenlegem 1%-a. Teljesen mindegy, hogy milyen távolságra van a stop, akkor is maximum 1%-ot vesztek – optimális esetben. Minél közelebb van az S/L, annál nagyobb lot mérettel lehetek a poziban.
De mostani példában legyen 20 pip. Tehát, ha vesztek 20 pipet, akkor vesztek 1%-ot az egyenlegből is. Azonban jön egy heves elmozdulás, kétszeres pechem van, mert ellenem megy az árfolyam, plusz túlszalad a stopon 31 pipel. Egyszer vesztek a 20 pipen 1%-ot és vesztek a 31-es csúszás miatt 1,5%-ot. Összesen vesztettem: 2,5%-ot.
Kellemetlen, de mondjuk előfordul ilyen eset kétszer egy évben. A nevedben nem nyilatkozhatok, de én ennyitől meg sem rezzenek. A tegnapi napot éppen ennyi mínusszal zártam, három nappal korábban pedig egy napon belül vesztettem 4%-ot, de emlékeim szerint nem egy olyan esetem volt, amikor napi 5-6%-ot is vesztettem. Persze emellett ott vannak azok a napok, amikor 5, 8 vagy 15%-ot keresek egy nap alatt.
Ha nálad bukó esetén nem erre -2,5%-ra jön ki a matek, akkor tényleg van okod a félelemre, mert valószínűleg nem kockázatkezelten méretezed a pozíciókat. Ám ha ez így van, akkor semmilyen kereskedést tiltó lista nem fogja megmenteni a számlád – csak idő kérdése, hogy elfüstöljön.
Nagyon óvd a tőkéd, és kereskedj kockázatkezelten!
Mindig lesznek „Fekete hattyúk”. Ezek az események váratlanul jönnek, nem feltétlenül „piros betűs” napokon. Bármikor!
Az online kereskedés éppen annyira kockázatos tevékenység, mint bármilyen üzlet vagy vállalkozás. Egy nem várt esemény bármikor veszteséget okozhat.
A kockázat szerves része a kereskedésnek, és nem lehet elválasztani tőle. Aki ezen a területen akar dolgozni, annak nincs más lehetősége, mint elfogadni a kockázatot, azaz, hogy pénzt veszíthet, akár többet is, mint amennyit egy ügyleten vállalt.
Bármerre mész ezen a területen, mindig bele fogsz futni a „Kockázati figyelmeztetésbe”. Nem véletlenül. Egy autóversenyző is tisztában van azzal, hogy bármikor karambolozhat. El kell fogadnia, hogy a versenyzés olykor ezzel jár. Ezért sem fog mindenki versenyezni, ez egyéni döntés.
A kockázatot nem lehetséges kiiktatni a kereskedésből, de csökkenteni lehet. Pozíció méretezés, kockázatkezelés, stop-los, a kereskedésre szánt tőke töredékének elhelyezése a számlán stb.
Sikeres kereskedést és sok sikert kívánok!