How Can We Help?
Megbízások valós és rejtett kezelése
Ebben a bejegyzésben bemutatom, hogy a Trader Klub (Risk Manager, Hibrid+) és a Radu által készített egyedi robotokban milyen lehetőségeket kínál a pozíciókezelő modul. A modul minden szoftverben elérhető, de nem feltétlenül automatikusan. A Risk Manager és Hibrid+ esetében a megvásárolt csomagtól, egyedi expert esetén pedig a megrendelés során igényelt extráktól függ az, hogy tartalmazza-e az adott program ezeket a lehetőségeket.
Megbízások valós és rejtett kezelése
A pozíciókezelési modul kétféleképpen képes kezelni a pozíciónyitások és zárások árszintjeit: valós és rejtett üzemmódban. Előbbi a hagyományos, bróker számára látható, míg utóbbi a rejtőzködő, csak a felhasználó számára látható módot jelenti.
Mi az a rejtőzködés?
A hagyományos, előre beadott megbízások esetén a stop loss, take profit és függő megbízásokat a brókercég hajtja végre. Ehhez természetesen szükséges az, hogy a felhasználó (vagy a robot) előre elküldje és beállítsa ezeket a szinteket a brókercég rendszerében.
Ezzel szemben a rejtőzködő megbízások azonnali végrehajtásokat jelentenek, amelyet a felhasználó, vagy egy program (robot) hajt végre. A rejtőzködés itt konkrétan azt jelenti, hogy a megbízás csupán a felhasználó számára látható a charton – mivel kirajzoljuk számára –, ugyanakkor a brókercég csak a végső pillanatban értesül a szándékról. A végső pillanat technikailag a nyitás vagy zárás pillanata lehet.
A rejtőzködés lehetséges előnyei
A rejtőzködés lehetséges hátrányai
Működési elv
Nézzük, milyen különbségek vannak a valós és rejtett üzemmód között! Előbbi a hagyományos, bróker számára látható, míg utóbbi a rejtőzködő, csak a felhasználó számára látható módot jelenti.
A valós megbízásoknál ilyesmit látsz a Terminál panelen, illetve a charton:
A pozíció, illetve a függő megbízás nyitási és zárási szintjei a brókercég számára láthatóak (piros színnel bekereteztem őket). Ha bezárod a MetaTrader4-et – és vele együtt a robotot -, akkor ezek a ki- és beszállások a brókercég által mindenképpen végre lesznek hajtva.
A rejtett megbízásoknál ilyesmit látsz a Terminál panelen, illetve a charton:
A pozíció, illetve a függő megbízás nyitási és zárási szintjei a brókercég számára nem láthatóak. Azonnali pozícióknál az SL és TP mezők értéke 0 lesz – ezt piros színnel jelöltem –, függő megbízásnál pedig egyáltalán nincsen előre beadott függő megbízás a bróker szerverére. Mivel nincsenek előre beadott megbízási szintek, így a charton a MetaTrader4 szokásos pozícióhoz tartozó vonalai sem látszanak. Természetesen szükség van arra, hogy a felhasználó lássa a rejtett („virtuális”) szinteket, így ezeket a robot rajzolja be a beállított színekkel. Alapértelmezésként a stop-loss vonal színe piros, a take profit vonal színe zöld, a függő megbízás színe pedig kék.
Fontos: a beadott ki- és belépési parancsokat a robot tartja nyilván, és a megfelelő pillanatban – vagyis amikor odaér az ár az adott szinthez – a robot önállóan cselekszik. Pontosan az történik, mintha te ülnél a gép előtt „lesben” a cselekvésre várva.
Ha bezárod a MetaTrader4-et – és vele együtt a robotot -, és az árfolyam akkor jut el a cselekvési szintekre, amikor a robot éppen nem fut, akkor ezek a ki- és beszállások nem teljesülnek. Később részletezem azt, hogy mi történik a később történő programindításkor.
Mire képes a rendszer?
A pozíciókezelési modul legfontosabb szolgáltatása, hogy külön-külön eldöntheted, hogy mely megbízástípusokat hogyan szeretnéd kezelni. Például határozhatsz úgy, hogy a stop-loss szintet nem rejted el, a nyitási és take profit megbízásokat viszont igen. Sőt, ezen kívül még további finombeállításokra nyílik lehetőséged, például szintek mozgatása, túl közeli ár szabályának feloldása stb. – az alábbi paraméterek segítségével.